Zesilovač zapalovací jiskry

Zesilovač zapalovací jiskry

Zázrak nebo podvod?

Asi před dvěma měsíci (listopad 2000) se na nás obrátil Ing. Volný ze společnosti RIOS, s.r.o z Valašského Meziříčí s nabídkou zesilovače zapalování Německé firmy Hagen Motoren Werke, který se montuje na silnoproudé vedení mezi cívku a rozdělovač. Sice jsme neměli zájem o koupi, ale domluvili jsme se s Ing. Volným, že zesilovač otestujeme na různých vozidlech a napíšeme shrnutí z testu.

Zanedlouho po našem rozhovoru přišel balíček se dvěma vzorky zesilovače zapalování. Podle dokumentace by zesilovač měl způsobit 10-20%ní úsporu paliva (podle vozu na kterém je použit) a lepší dynamické vlastnosti vozu, projevující se na lepším zrychlení, a to o 3-6%. Na samotném těle zesilovače byla jakási nálepka, s certifikátem. Označení výrobce chybělo.

Zesilovač jsme testovali na čtyřech vozech Renault.. Byly to Renault 25 V6 Turbo, Renault Espace 2.0, Renault 16 TS a Renault Clio 1,4.

Shrnutí ze všech testů provedených během šesti týdnů na výše uvedených vozech je následující:

Ve všech případech nebyla pozorována žádná změna při studeném a teplém startu.

Ve všech případech nebyla pozorována žádná změna ve spotřebě paliva, která by byla v provozu měřitelná

V případě Vozů Renault Clio a Renault Espace byly při zapojeném zesilovači slyšitelné rušivé zvuky při současném poslechu rádia. (stejné jako když je neodrušená svíčka) (pozn. R 16 TS není vybaven rádiem)

U vozů R 25 V6 Turbo a R 16 TS bylo možno pozorovat vynechávání (škubání) motoru v nízkých otáčkách.

Po testování na vozech byl zesilovač podroben elektronickému měření. Při něm nebyla zjištěna žádna kapacita zařízení -- nejedná se tedy o kondenzátor. Při měření odporu byl naměřen nekonečně velký odpor. Pravděpodobně se tedy jedná o jakési předřadné jiskřiště. Proud jiskry nebyl měřen, její barva však byla stejná jako bez zesilovače.

Zesilovač zapalování je k mání za 2.800 Kč. Necháme na Vás, zda se Vám tato investice bude zdát výhodná.
Viktor Kazda, Jakub Vrba
Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Věděli jste, že Renault Master, Opel Movano a Nissan Interstar jsou téměř stejná auta jen vyráběná na různých místech?