Výměna žárovek v přístrojové desce Espace III (1997 - 2003)

Odstrojená horní část přístrojovky.

Od doby, kdy všichni musíme povinně svítit, odcházejí žárovky v kontrolkách a podsvícení displeje rychleji než jindy. Platit servisu za výměnu žárovek mi připadalo zbytečné, nehledě na ztrátu času s tím spojenou.

A tak jsem využil služby, kterou nabízí naše klubové srazy, a na srazu v Mělníce jsem se zeptal technika firmy AutoR, mělnického prodejce Renaultů, jak na to. Z následujícího popisu a fotografiích vidíte, že se vyplatí být členem a na srazy jezdit, neboť je to úkon vcelku jednoduchý a dá se zvládnout za pár minut doma.

Co budeme potřebovat?

- nakoupit žárovky. Těch je celkem 20 ks, z toho o podsvícení displeje se starají stejné žárovky jako do parkovacích světel (8 ks obyčejných, pro displej hodin kupte 2 ks slabších 2W žárovek), zatímco do kontrolek patří klasické kontrolkové žárovičky (podle výbavy 8 - 10 ks)- šroubovák s nástavcem Torx (hvězdička). Přesné označení nástavce jsem nezjistil, ale když si v železářství koupíte bratru za 100 Kč celou sadu, určitě tam ten správný bude.

Postup demontáže:

1. Tahem za hranu krytu reproduktoru jej vyjměte. Je přidelaný na třech zácvacích a chce to větší sílu (s citem ;-) a postupně vycvakněte všechny tři. Totéž udělejte na druhé straně.

2. V rozích držáku reproduktoru vyšroubujte 3 černé šrouby, reproduktor zvedněte a odpojte konektor. Odložte někam, kde na něj nešlápnete.

3. Nyní už horní kryt přístrojovky drží jen ve třech zácvacích nad displejem. Mírným tahem nahoru je vycvakněte a celý kryt opatrně vyndejte z auta (nebo položte na zadní sedadla). Tím se odkryl bílý modul palubního displeje.

4. Modul displeje je přišroubovaný třemi zinkovanými (zlatými) šrouby k plexisklu kryjícímu displej. Opatrně je odšroubujte (ať vám nespadnou do útrob přístrojovky).

5. Zbývají dva skryté šrouby. Ty najdete pod kostkami molitanu na zadní části modulu displeje. Kostky opatrně odtrhněte od lepidla (stačí částečně) a vyšroubujte pod každou z nich jeden černý šroub. Ten je kratší, takže jej snadno poznáte, až budete přistrojovku zase smontovávat zpět. Nyní můžete modul tahem k přednímu oknu vyjmout (drží už jen na kabelech) a pootočit zadní částí k sobě.

6. Žárovky jsou upevněny v bajonetových objímkách. Pootočením objímky ji uvolníte a můžete vytáhnout. Samotnou žárovku jednoduše vytáhněte z objímky prsty.

Jakmile jsou všechny spálené žárovky vyměněny, můžete vyzkoušet jejich funkčnost  a obráceným postupem vše zase smontovat zpátky.

Samé příjemné zážitky s vaším Espacem vám přeje


Tomáš Langer


Galerie


Kryt reproduktoru je upevněný na třech zácvacích. Stačí jen s citem zatáhnout. Další na řadě jsou tři šroubky v rozích. Před vyjmutím reproduktoru je potřeba odpojit konektor.
Zbývá uvolnit tři zácvaky nad displejem zatáhnutím nahoru. Modul displeje drží na 5-ti šroubcích. Šroub č. 1 drží štítek displeje uprostřed.
Šrouby č. 2 a 3 drží štítek na krajích. Zbylé dva šrouby jsou ukryté pod kostičkami molitanu. Žárovky najdete na zadní části displeje.


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Věděli jste, že Renault Master, Opel Movano a Nissan Interstar jsou téměř stejná auta jen vyráběná na různých místech?