Test vzduchového filtru KN

Vzduchový filtr K&N

Úvod

Značná část majitelů vozidel má snahu se trochu odlišit od ostatních, díky tomu prosperuje mnoho firem, které jim to pomocí různých optických a technických doplňků umožňují. Dnes se toto odvětví zvané tuning poměrně rozrůstá. To je i důvod proč zde nacházíte test na jeden z tuningových komponentů - sportovní filtr.Tuning se dá rozdělit na několik oblastí v základu asi na tři první základní je úprava vozidla pro dosažení lepších jízdních vlastostí (motor, podvozek, brzdy) další možností je optické vylepšování jak interiéru tak exteriéru a třetí možností zvyšování komfortu a užitných vlastností. Sportovní filtry jsou nejjednodušší úpravou sacího systému, oproti např. ostřejší vačce nebo výfukovým svodům. Také od toho se odvíjí možný přínos a cena. Tento test by měl ukázat co se od sportovního vzduchového filtru dá očekávat.

Trocha teorie

Klasický filtr používaný ve vozidlech renault je s papírovou vložkou. Výhodou této konstrukce je především cena, nevýhodou pak především snížená schopnost filtrace, resp. snížená průchodnost po delší době a následná nutnost výměny. To, že je takový filtr na jedno použití snad není nutno zdůrazňovat. Životnost filtru je řádově 10-30000 km.
Filtry K&N jsou vyrobeny z čtyř vrstev bavlny a nosné železné mřížky. Bavlněná vrstva je pak napuštěna olejem a právě ten zachycuje nečistoty. Anglicky jsou označovány jako High-flow Air Filter, tedy jako filtry s vysokým průtokem vzduchu. Výhodou filtrů K&N je dlouhá životnost a stejná schopnost filtrování nového i mnohokrát vypraného filtru. Po opakovaném čistění se tedy nesnižuje schopnost filtrovat. Navíc filtr usměrňuje tok vzduchu. Filtry jsou vhodné jak pro vozy zážehové karburátorové, tak vstřikovací, u vznětových motorů se uplatní především u těch přeplňovaných, taktéž přeplňované zážehové motory jsou přímo ideální k osazení těmito filtry. Alespoň tolik tedy uvádí výrobce.

Filtry lze pořídit ve dvou provedeních: 
- vložka 
- kit

Vložka je náhradou za původní filtr, do původního pouzdra, má stejné rozměry. Není nijak potřeba upravovat žádné části sání. Filtr není nijak vidět.
Naproti tomu kit nahrazuje celou část sacího traktu. Většinou je chromový a dobře viditelný. Obtížnost jeho zástavby závisí na tom zda pro vaše vozidlo existuje přímo vyráběný typ, pokud ano nepotřebujete nic dalšího, pokud ne můžete použít univerzální ale je potřeba počítat s řešením několika problémů. Problémů při užití kitu může být mnoho, základním je přívod dostatečného množství studeného vzduchu, dalším například odvětrání motorové skříně které vedlo do původního filtru.

Filtry se dělají jak ve verzích pro karburátorové motory tak i pro motory vybavené vstřikovacím zařízením, mohou být použity i ve vozidlech s přeplňováním. Jen pro zajímavost firma K&N vyrábí kompletní řady filtrů od motorových modelů, přes motokáry, motocykly až po vozidla. Nejlepší reklamou je asi to, že tyto filtry jsou často používány ve vozech WRC.

Čištění filtru

Největší výhodou těchto bavlněných filtrů, je možnost jejich opětovného použití po vyčištění, zatímco normální filtr jde do koše, tento se pouze vypere a znovu naolejuje a je možno ho namontovat zpět. Čištění se provádí po zhruba 20 000 km, nebo dříve pokud je filtr zanesený. Čištění je jednoduché a je dobře popsáno v českém návodu, který je u každé čistící sady. Čistící sadu je možno při potřebě dokoupit. Sada pro čištění se skládá vždy ze dvou složek, aplikačního oleje a chemického čističe.
Postup čistění je následovný:
Nejdříve provedeme očistění hrubých nečistot jemným štětcem, nebo kartáčkem. Naneseme dodávaný čistič a necháme 10 minut působit. Poté filtr propláchneme
jemně tekoucím proudem vlažné vody, filtr v této fázi lehce zbělá. Nakonec po oschnutí na filtr znovu naneseme dodaný olej ve dvou vrstvách s dvacetiminutovým intervalem (používá se buď ve spreji, nebo s rozprašovači, lepší je sprej). Tím filtr znovu získá svou charakteristickou barvu a je možné ho opět namontovat zpět do vozidla. Celá procedura trvá asi jednu hodinu, a je zvládnutelná i pro nezručné řidiče. Čistící sada vydrží podle velikosti filtru na 10-15 čištění.
Upozornění: Bez opětovného napuštění olejem filtr nefunguje - jeho filtrační schopnost je velmi omezena.

Test

Jedním z předních světových výrobců sportovních filtrů je firma K&N, ta se výrobou zabývá již 35 let. Proto jsme kontaktovali jejich zástupce na českém trhu firmu Riegger a zapůjčili si od nich na testování sportovní filtr. Filtr pro vozidlo Renault 25, především proto, že byla v tu dobu k dispozici základna různých vozidel k otestování. Testovaný filtr je v provedení vložky, tedy jako náhrada původního filtru. Testování probíhalo postupně na třech rozdílných vozidlech a taky s třemi různými řidiči.

Testovací řidič č.1 - Petr Váňa

Vozidlo R25 V6 2.9 s lehkými úpravami: zvýšená komprese, vícebodové svíčky, sportovní výfuk.

První co jsem udělal bylo prohlédnutí balení. Do ruky se mi dostal zabalený filtr, návod (nikoliv však k vozu R25) a samolepky. Filtr je již z výroby napuštěn olejem a připraven k montáži. Proto jsem ihned vyrazil filtr namontovat. Montáž probíhala úplně stejně jako výměna papírové vložky, za pět minut to má hotové i méně zručný uživatel vozidla.

S napětím jsem očekával co se stane po prvním otočení klíčku, vozidlo startovalo zcela normálně. Vysvětlím podrobněji, např. když se vyndá filtr úplně, řídící jednotka motoru nemůže správně zjistit podtlak v sacím potrubí, protože měří za filtrem a počítá s jeho odporem, výsledkem je znatelně nižší výkon při přechodu na nouzový režim. Proto jsem byl zvědav jak se projeví značně zvýšená propustnost filtru. V tomto případě filtr zabodoval, vše bylo bez problémů.

Po prohřátí motoru jsem vyrazil na první testovací jízdu, upřímně byl jsem zklamán. Nezdálo se mi, že by motor vykazoval nějaký výkonový nárůst, nebo vozidlo rychleji akcelerovalo. Bylo to asi dáno přehnaným očekáváním, přeci jenom filtr nepřidá desítky koní a na 170 koních už dva tři další nemůžou být v podstatě poznat.

Najezdil jsem s filtrem cca 600 kilometrů, měření spotřeby nevykazovala žádný měřitelný (nebo statisticky vyhodnotitelný) posun od spotřeby vozu s papírovým filtrem. Jedné pozitivní věci (z pohledu tunera) jsem si všiml až když jsem vysedl z vozidla a jen přihlížel projezdu mého auta, ten zvuk při plném výkonu neměl chybu, zvuk sání motoru opravdu dělal dobrou kulisu projíždějícího vozidla.
Po týdnu testování jsem filtr poslal dále a byl jsem překvapen. Zatímco při instalaci jsem žádnou výraznou změnu nepoznal, při výměně zpět za papírový filtr to byla změna! Najednou jsem měl pocit, že auto příliš netáhne. Do oblíbeného kopečku byl ten pocit obzvláště silný, nevím proč jsem něco podobného nepocítil po instalaci.

Celkově já osobně bych byl ochoten dát ty peníze za filtr, protože stejně jako např. vícebodové svíčky svůj přínos má. A vzhledem k životnosti mě pak nečekají už žádné další výměny. Tolik můj soud.

Vyplatí se?

Na tuto otázku je možno pohlížet ze dvou úhlů. První se týká tunera a zda skutečně za své peníze dostanete odpovídající hodnotu. Odpověď je: nevím, záleží značně na tom co od toho očekáváte, pokud děláte celou řadu úprav sportovní filtr je jistě jednou z nich. Pokud namontujete na čistě sériový motor filtr a budete očekávat výkon o pět koní vyšší asi nebudete spokojeni.
Druhý úhel pohledu je čistě ekonomický, filtr společně s čistíci sadou vydrží déle, něž je životnost nového vozidla. Tedy pokud tyto náklady porovnáme dojdeme k tomu, že návratnost je zhruba šestinásobné výměně, tedy po cca 120 - 180.000 km, počítáno s testovaným filtrem.
Pořizovací cena filtru 2308,-kč čistící sady 493,-kč tedy celkem 2801,-kč.

Testovací řidič č.2 - Jakub Vrba

Vozidlo R25 V6 2,9 turbo (stavba - 2,9 turbo se sériově nevyrábělo)
S výše uvedeným filtrem jsem najezdil jen několik stovek kilometrů. Výsledek bych shrnul do několika málo vět. Nepociťoval jsem žádnou, ani malou změnu v chování auta, a to ani po montáži ani po demontáži filtru.

Testovací řidič č.3 - Viktor Kazda

Vozidlo R25 V6 Injection, čistě sériová verze bez jakýchkoliv úprav ve zcela originálním stavu. Najeto poctivých 160.000 km v běžném provozu.

Montáž i demontáž filtru byla skutečně velice snadná. Trvala ani ne tři minuty. Neočekával jsem jakkoli dramatické zvýšení výkonu, i když teoretický přírůstek by měl činit asi 2-3 koně. Subjektivně jsem nepozoroval žádné změny na dynamickém chování auta. Podle měření provedeného na vytyčené dráze za pomocí stopek, nebylo možno naměřit rozdíl, který by nemohl být vysvětlen statistickou odchylkou měření. Jinými slovy, žádný zázrak se nekonal.

Trochu jiná situace byla při porovnávání hluku, které vydává s tímto filtrem sání a výfuk. Nasávaný vzduch v sání, díky nižší schopnosti filtru potlačovat vibrace a lepší průchodnost, více pulzuje, což se projevuje zvýšenou hlučností, která je ale jedním z důvodů, proč si tento filtr někteří koupí. Hlubší zvuk navozuje pocit většího stáda koní. Také zvuk výfuku se změnil a to především v nižších otáčkách, když byl motor pod zátěží. Dostal takový příjemně hranatý tvar :-) Těžko se zvuky popisují, nejdou osahat. V každém případě efekt byl stejný jako u sání. Podle zvuku mělo to auto oproti skutečnosti pár koňů navíc.

Shrnutí: Pro toho, kdo se rád kochá hlubším zvukem svého auta lze tento filtr rozhodně doporučit. Nesmíte ale očekávat, že montáží filtru se z vašeho auta stane závoďák.


Petr Váňa, Viktor Kazda
Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Věděli jste, že Renault Master, Opel Movano a Nissan Interstar jsou téměř stejná auta jen vyráběná na různých místech?