Renault Zoe: 1618 km za 24 h!

Elektromobil Renault Zoe potvrdil své kvality rekordní jízdou na 24 h

Elektromobil Renault Zoe stanovil nový světový rekord v ujetí co nejdelší trasy za 24 hodin sériově vyráběným elektromobilem.  Dosáhl skvělého výsledku 1618 km. Tím zlepšil dosavadní rekord 1280 km o 25 %.

Rekordní jízda odstartovala 1. června  v 16 h na francouzském rychlostním okruhu Aubevoye v Normandii. Za volanty dvou elektromobilů Renault Zoe se střídalo celkem 15 zaměstnanců ze závodů či vývojových pracovišť z měst Aubevoye, Cléon, Sandouville, Flins, Douai a Grand Couronne. O 24 hodin později projely oba elektrické hatchbacky cílem. První z nich urazil 1618 km (okruh objel 363x), druhý pak 1506 km. Oba vozy splnily očekávání po stránce výkonu i odolnosti při extrémním zatížení.Při rekordní jízdě obou Renaultů Zoe byl využit jejich hlavní technologický trumf: nabíječka Caméléon. Toto zařízení umožňuje, že Zoe může čerpat elektřinu z jakéhokoliv typu zásuvky a s jakoukoliv výkonovou úrovní.  Zoe je vždy schopen své akumulátory rychle nabít na 43 kW, což představuje 80% jejich kapacity. Na tuto operaci přitom stačí méně než 30 minut.  Na jedno nabití byl Zoe schopen ujet až 210 km, v reálném provozu se ale tato vzdálenost zkracuje na 100 až 150 km, podle aktuálních provozních podmínek. Vítězný Zoe během rekordní jízdy použil rychlonabíjení  celkem  osmnáctkrát. Výsledek rekordní jízdy bude zaznamenán ve slavné Guinnessově knize rekordů. Pro rekordní jízdu byly použity vozy ve zcela sériové podobě, bez jakýchkoliv úprav.

Závěrem jistě neuškodí si připomenout některé údaje o Renaultu Zoe. Jedná se o pětidveřový hatchback segmentu B (malé vozy) s elektrickým pohonem, který Renault začne prodávat koncem letošního roku. Na francouzském trhu činí jeho základní cena (po započtení daňového odpočtu, který je ve Francii poskytován vozům s nulovými emisemi) 15 700 eur. Ambiciózní cíle Renaultu přitom předpokládají roční výrobu až 150 000 kusů tohoto elektromobilu. Kdy a jestli vůbec bude Zoe nabízen také na českém trhu dosud není známo. Renault Zoe vykazuje vnější rozměry 4084 x 1730 x 1568 mm, rozvor činí 2588 mm. Přední kola pohání elektromotor o výkonu 65 kW, produkující točivý moment 220 N.m. Díky tomu je vůz schopen akcelerovat z 0 na 100 km/h za velmi uspokojivých 8,1 s. Elektrická energie je uložena v lithium-iontových akumulátorech s celkovou kapacitou 22kWh. Jak už jsme uvedli, ty  je možné speciální rychlonabíječkou Caméléon dobýt za necelých 30 minut. Největší rychlost Zoe je (s ohledem na zachování dostatečného dojezdu) omezena na 135 km/h. 

Elektromobil Zoe Renault poprvé vystavoval již na podzim  2009 na frankfurtském autosalonu. Tehdy se ovšem jednalo ještě o studii s odlišně tvarovanou karoserií. Verze připravená pro sériovou výrobu byla poprvé vystavována letos na jaře na ženevském autosalonu. Renault patří mezi automobilky, které jsou v současnosti ve vývoji a výrobě elektromobilů na špici – na vybraných trzích již nabízí elektrickou verzi sedanu Fluence, elektrické provedení užitkového vozu Kangoo i malý městský elektromobil  Twizy.

(28.7. 2012)


Roman Poláček


Galerie


Historický okamžik - Renault Zoe vjíždí do cíle vytrvalostní rekordní jízdy Dvojice Renaultů Zoe pózuje se svými řidiči a dalšími členy rekordního týmu Renault Zoe vypadá jako zcela běžný, sympaticky tvarovaný malý hatchback. Elektrický pohon by mu na první pohled nikdo nehádal. Zahájení prodeje je plánováno na konec letošního roku.


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 6. Pohyblivé pasažéry a přihlížející odveď do bezpečné vzdálenosti za svodidla.