Renault Twingo 1.0 Intens - městský specialista (II. díl)

Nový Renault Twingo sází na velmi neortodoxní konstrukci a velmi šarmantní vzhled



Co se skrývá v přídi?

Asi jen málokterý Čech ve věku 40 a více let neměl nikdy co dočinění se Škodovkou s motorem vzadu. Hnát se ale s kufry k přídi nového Twinga by bylo bláhové. Vpředu se totiž žádný zavazadlový prostor nekoná. Za dělicí stěnou karoserie naleznete jen baterii, topení s výměníkem klimatizace, hlavní brzdový válec s posilovačem, řídicí jednotku a nádržky provozních kapalin. Před nimi se nachází už jen mohutný příčný nosník, který kryje chladič a zároveň tvoří důležitou součást přední deformační zóny. Na zavazadla zde tedy žádné místo nezbylo a tomu odpovídá i nezvyklé řešení přední plastové kapoty, jelikož konstruktéři předpokládali, že s ní uživatel vozu bude manipulovat jen zřídka. Proto nemá klasické panty a s karoserií je spojena jen dvojicí popruhů. Pokud jí chcete otevřít, nejdříve je třeba vyjmout plastové krytky vedle světlometů. Vedle pravého (bráno, když stojíte k vozu čelem) se objeví zámek, do kterého se vloží klíč od zapalování. Po jeho pootočení se na obou stranách masky chladiče odjistí plastové páčky bajonetových uzávěrů, zatáhnete za ně směrem k sobě, kapota se uvolní ze svého uložení a je možné ji odsunout asi o 20 cm vpřed. Dál ne, protože visí na plastových páskách. Když ji chcete vrátit zpět, postupujete stejně jako při otevírání, jen v opačném pořadí. Možná to zní trochu složitě, ale věřte, že po kratičkém „tréninku“ to zvládne i technický antitalent.

O tom, že nádrž se nachází ve dvojité podlaze zhruba na úrovni zadního sedadla jsme se již v prvním pokračování tohoto testu zmiňovali. Kde je ale rezervní kolo? Ano, tušíte správně, Twingo žádné nemá a je to i svým způsobem logické, protože šířka předních a zadních pneumatik se liší (zadní jsou o 20 mm širší). Twingo je tedy vybaveno pouze lepicí sadou s kompresorem, která je rovněž umístěna na velmi nezvyklém místě – skrývá se pod přístrojovou deskou, v prostoru pro nohy spolujezdce (viz naše fotografie). No, praktické řešení to příliš není, protože výrazně zkracuje prostor pro spolujezdcovy nohy a o snadném přístupu taky nelze hovořit. Domníváme se, že právě tuto součást povinné výbavy konstruktéři měli zakomponovat do prostoru pod přední kapotou…

Koncepce „vše vzadu“

Teď se můžeme přesunout k zadní části vozu – po otevření klasické zadní výklopné stěny (celou jí tvoří jen sklo zadního okna) se ukáže zavazadlový prostor. Jeho nezvykle vysoko umístěná podlaha jasně signalizuje, že se pod ní skrývá pohonná jednotka. Zatímco koncepce chladicí soustavy nám trochu mohla připomínat legendární Škodu řady 105/120/130 (motor vzadu, chladič vpředu propojený trubkami pod vozem), umístění pohonného ústrojí Twinga je zcela odlišné – motor s převodovkou je totiž uložen nikoliv podélně za zadní nápravou, ale napříč a skloněn naležato. Právě díky tomu se nad ním podařilo vytvořit již zmiňovaný zavazadlový prostor a zkrátit zadní převis karoserie na minimum. A jak se k pohonné jednotce dostat? Nejdříve je třeba odstranit podlahový koberec (zespoda je opatřen silnou vrstvou pěnové hmoty, která má tepelně i zvukově izolační schopnosti), pod kterým se v podlaze skrývá rozměrné víko. To lze odstranit po odšroubování šesti šroubů s křídlovými matkami (není tedy třeba žádný klíč). Pak se již objeví „šachtička“, ve které je napříč a naležato „našlapán“ motor s navazující převodovkou. A jak se teplem sálající motor od zavazadlového prostoru podařilo odstínit? Výrobce uvádí, že zavazadla nad ním bude ohřívat maximálně o 5 stupňů Celsia. To sice není moc, ale třeba zmrzlinu bychom sem raději nenakládali…

Nové Twingo se vyrábí ve stejném závodu Renault ve Slovinském Novom Meste, jako jeho předchůdce. Po technické stránce už ale nenavazuje na Clio II. generace, nýbrž na novou generaci Smartu ForFour, takže výrobní linku bylo třeba výrazně přebudovat. Silnější z dvojice nabízených motorů je turbodmychadlem přeplňovaná tříválcová jednotka 0,9 l s označením Energy TCE 90, kterou známe třeba ze současné generace Clia nebo z Dacie Logan/Sandero. Ve Twingu je ale důkladně přepracovaná na ležatou zástavbu. Testovaná základní motorizace pochází od Smartu. Nese označením SCE 70 a sází na atmosférické plnění (nemá tedy turbodmychadlo). Tento ležatý tříválec dává z objemu 999 cm3 výkon 70 k při 6000 ot./min a největší točivý moment 91 N.m při 2850 ot./min. Renault se ovšem ve své tiskové správě chlubí, že téměř 90 % z této hodnoty točivého momentu je dostupných již od 1000 ot./min. Na motor navazuje pětistupňová přímo řazená převodovka.

Pro rozvážné řidiče

Jak se ukázalo, testovaná základní motorizace se opravdu hodí jen pro uživatele, kteří svůj vůz využívají hlavně ve městě a blízkém okolí a kteří i řídí vysloveně defenzivním stylem. Náročnější řidiči ať si určitě připlatí za motor 0.9 TCe/66 kW. Vzhledem k nevelkému točivému momentu a udávanému zrychlení z 0 na 100 km/h za dlouhých 16 s nás skromný temperament základní motorizace nijak nepřekvapil.  Svižnější akcelerace se ale nedostavuje ani při rozjezdu z místa, což už třeba při výjezdu z křižovatky může být trochu problém. Motůrku je prostě třeba dopřát dost plynu a mít chvilku strpení, než nabere dech. Trochu ožívá teprve nad 4500 ot./min, ale ani potom jeho zátah rozhodně neohromí.  Řazení nás nenadchlo, ale ani nezklamalo. Když si uvědomíme, jak dlouhá řadicí táhla museli konstruktéři mezi pákou a vzadu uloženou převodovkou použít, odvedli velmi dobrou práci. Základní motor nás potěšil svou kultivovaností, ovšem s výjimkou volnoběhu. V tomto režimu se  jeho tříválcová koncepce projeví naplno a do kabiny se od něj šíří citelné vibrace.  Vzhledem k uložení motoru vzadu jsme byli velmi zvědaví také na naše akustické dojmy. Žádná obtěžující hlučnost se ale nekonala, zvuk motoru je samozřejmě „tříválcově jadrný“, ale do kabiny proniká v dostatečně utlumené míře a při jízdě na pětku zcela ustupuje do pozadí.

Co se týče naší spotřeby, tak průměr za celý test nám vyšel 6,6 l/100 km. Na běžné silnici mimo město se spotřeba snadno držela pod šestilitrovou hranicí, ve městě či na dálnici se pohybovala kolem 7 l/100 km. Ve všech případech se  bavíme o svižné, nikoliv však agresivní jízdě se striktním dodržováním rychlostních limitů. Objem palivové nádrže 35 l se jeví jako dost skromný, nicméně pro městské podmínky dostatečný.

Nevelký, ale skladný kufr

No a jak je na tom zavazadlový prostor? Žádné zázraky nečekejte, konec konců se bavíme o miniautomobilu. Kraťoučká záď se silně se svažujícím zadním oknem v kombinaci s extrémně vysoko položenou podlahou dělají své. Nákladová hrana tedy leží 78 cm nad vozovkou, podlaha za ní je jen nepatrně níž, tedy pořád hodně vysoko. Pochvalu rozhodně zasluhuje velmi slušný úhel, ve kterém se vyklápí zadní sklo, díky čemuž jsme pod ním naměřili štědrou průchozí výšku 189 cm. Zatímco třeba v kufru konkurenčního trojlístku koncernu VW Citigo/Up!/Mii narazíte na spoustu ničím nekrytého plechu, v Twinga nic takového nehrozí. Podlaha i boky jeho kufru kryje kvalitní a pečlivě položené koberce a exponovanou nákladovou hranu chrání plast. Nepatřičně působí pouze krycí plato, tvořené látkou nataženou na drátěném rámu. Je tak měkké a subtilní, že je bez obav nelze zatížit ani lehkými předměty.

V základní konfiguraci má objem kufru 188 l, což opravdu není žádné terno. Možná i proto jsou k dispozici posuvné zadní západky, které (za cenu téměř svislé polohy opěradla a tedy značného nepohodlí zadních pasažérů) objem zavazadelníku zvětší na 211 l. A míry? Na délku jsme kufru naměřili 59 cm a na šířku neméně slušné 103 cm, zatímco od podlahy po krycí plato činí jeho hloubka pouhých 35 cm (pro srovnání – například u 2. generace Citroënu C1 to je 56 cm).  Velkou výhodou zavazadelníku nového Twinga je to, že po sklopení jeho souměrně děleného zadního opěradla vznikne dokonale rovná plocha.  Úložný prostor (při zarovnání až po střechu) činí v takovém případě již velmi pěkných 980 l. A pokud potřebujete převážet opravdu dlouhé předměty (např. stočený koberec), můžete snadno sklopit vpřed i opěradlo spolujezdce. Takto vzniklý nákladový prostor potom měří famózních 223 cm!

Ve městě nepřekonatelné, na dálnici nejisté…

Při hodnocení jízdních vlastností nového Twinga musíme vyzdvihnout hlavně jeho obratnost, která je mezi minivozy naprosto bezkonkurenční. Díky motoru vzadu totiž konstruktéři mohli předním nepoháněným kolům dopřát nezvykle štědrý rejd, takže auto se otočí doslova „na pětníku“. Konkrétně se bavíme o stopovém průměru otáčení 8,65 m, což je o 1-1,2 m méně, než kolik potřebují konkurenti. Samotné řízení ale příliš chválit nemůžeme. Ve vyšších rychlostech sice trochu ztuhne, ve volantu jsme ale nenašli ani špetku citu a také jeho zpřevodování se zdá být až příliš pomalé (podle tiskové zprávy výrobce má ale verze se silnějším motorem řízení tužší a díky variabilnímu převodu také o půl otáčky ostřejší). „Mrtvé“ řízení bychom u městského autíčka se skromným motůrkem ještě mohli tolerovat, za závažnější problém (zejména v českých podmínkách) ale považujeme nepříliš uspokojivý komfort odpružení. Přestože byl testovaný exemplář osazen základními, tedy patnáctipalcovými koly, rázy od nich při přejezdu krátkých nerovností byly značné a na nekvalitních vozovkách vůz dost znejistí. Nejvíce při projíždění zatáček, kdy dochází i k odskakování kol. Limity jízdních vlastností se jasně ukáží i při svižné jízdě po dálnici, na které se tento diblík necítí příliš silný v kranflecích. Poměrně vysoká karoserie ve spojení s lehkou přídí nezatíženou motorem se projevuje značnou citlivostí na poryvy bočního větru, což je zvláště nepříjemné třeba při míjení kamionů jedoucích v pravém jízdním pruhu. Již zhruba od rychlosti 110 km/h auto příliš nedrží stopu, což méně zkušené řidiče může znervózňovat, nemluvě o tom, že dynamika základního motoru je v dálničních rychlostech opravdu sotva dostatečná. Nové Twingo (a zejména to se základní motorizací) je prostě zrozené do města a na delší svižnější cestování mimo něj by se mělo vydávat spíše jen výjimečně.

Automobilové nadšence možná napadne, že pohon zadních kol by na limitu mohl novému Twingu přinést zábavnou přetáčivost. Možná mohl, ale nevypínatelná stabilizace sebemenší snahu o její vyprovokování utne hned v zárodku. Motor vzadu se tak (kromě extrémně velkého rejdu předních kol) může zúročit už jen v zimních měsících v podobě nadstandardních trakčních vlastností motorem zatížených zadních kol, zvláště pak, budou-li obsazena i zadní sedadla…Pokud ovšem budeme zcela upřímní, slabý motor, pomalé řízení a zvýšené těžiště tohoto auta vás k nějakému ostřejšímu jízdního stylu rozhodně nesvádí, ba právě naopak... Pokud přesto na okresce „přitlačíte na pilu“, Twingo se ukáže jako dostatečné stabilní auto, k čemuž jistě přispívá i velký rozchod zadních kol obutých do širších pneumatik než u kol předních. Upřímně řešeno se ale řidičské uspokojení stejně moc nedostaví – podvozek je nastaven na výraznou nedotáčivost a k tomu to mrtvé řízení… Takže se zase rychle a rádi vrátíte ke klidnému jízdnímu stylu, který tomuto drobečkovi vyhovuje mnohem, mnohem lépe. Po těchto zkušenosttech bychom se dost divili, kdyby Renault i u této generace někdy přišel se sportovní verzí RS, i když víme, že podvozkoví kouzelníci v Dieppe dokáží zázraky... Drtivou většinu uživatelů (čí spíše uživatelek) nového Twinga ovšem chuť na sportovní hrátky stejně nikdy nedostanou. To spíš ocení standardně montovaný asistent pro snadné rozjezdy do kopce, výborný výhled či již zmiňované supersnadné parkování a manévrování v přeplněných pařížských (či pražských) uličkách, nemluvě o neodolatelně roztomilém designu s téměř nekonečnou možností individualizace…

Za kolik?

Pokud bychom měli jedním slovem zhodnotit ceny nového Twinga, použili bychom výraz „odpovídající“. Auto se totiž cenově nijak nepodbízí, ale není ani předražené. Základní cena základního provedení 1.0 SCe Life je příznivých 214 900 Kč, my jsme ale testovali tutéž motorizaci se špičkovou výbavou Intens, která přijde na 254 900 Kč. Podle českého ceníku jedině k ní je možné si dopřát silnější motor 0,9 TCe/66 kW. Jako hlavní vymoženosti, které má výbava Intens ve standardu, bychom jmenovali tempomat s omezovačem rychlosti a Visio systém, který řidiče varuje před nechtěným opuštěním jízdního pruhu. Potěší i přední mlhovky, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, elektricky nastavitelná zrcátka, kožený volant a hlavně klimatizace. Vnější vzhled vylepšují standardně montovaná litá kola a tenká nalepovací linka na bocích karoserie. V neposlední řadě musíme zmínit bohatou bezpečnostní výbavu, která standardně obsahuje 4 airbagy (boční chrání trup i hlavu), ABS, stabilizační systém ESC, protiprokluzový systém ASR a dvoje úchyty dětských sedaček Isofix na zadním sedadle.

Podtrženo a sečteno…

Když tedy ve stručnosti shrneme výsledky našeho testu, tak nový Renault Twingo exceluje v městském provozu svou fantastickou obratností a hlavně ženy dokáže okouzlit svým stylovým designem, a to vše za odpovídající ceny. Velké plus z hlediska funkčnosti představuje druhý pár bočních dveří a jako jasně nadprůměrné v kontextu současné nabídky minivozů hodnotíme dílenské zpracování, variabilitu kabiny a také standardní bezpečnostní výbavu. V testu se ale zároveň ukázalo, že jízdními vlastnostmi tento nový mini Renault uspokojí jen méně náročné řidiče, kteří se s vozem budou pohybovat v drtivé většině případů jen po městě.  Ve srovnání se svým předchůdcem (i s většinou současných konkurentů s obvyklým pohonem předních kol) mu totiž kvůli motoru vzadu chybí univerzálnější „dospělácký“ charakter – větší komfort odpružení a suverénnější jízdní vlastnosti i ve vyšších rychlostech či při ostřejší jízdě. Nevýhodu z hlediska servisních nákladů se také může stát těžko přístupná pohonná jednotka. Nové Twingo je geniální auto, ale jen v městských podmínkách. Prostě městský specialista.

Renault Twingo 1.0 SCe – základní technické údaje:

Pětidveřový čtyřmístný miniautomobil.

Motor: zážehový řadový tříválec uložený napříč za zadní nápravou a skloněný o 49 stupňů vzad. Zdvihový objem 999 cm3. Největší výkon 52 kW (70 k) při 6000 ot./min, největší točivý moment 91 N.m při 2850 ot./min. Chladič uložený v přídi.

Převodné ústrojí: pětistupňová přímo řazená převodovka, pohon zadních kol.

Podvozek: přední kola zavěšena na vzpěrách McPherson a spodních příčných ramenech, zadní kola zavěšena na nápravě typu DeDion. Odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči. Hřebenové řízení s elektrickým posilovačem. Brzdy vpředu kotoučové, vzadu bubnové, podtlakový posilovač, ABS, ESC, ASR. Objem palivové nádrže 35 l. Kola z lehké slitiny, pneu vpředu/vzadu 165/65 R15/185/65 R15.

Karoserie: samonosná, ocelová, s posuvnou plastovou přední kapotou. Pětidveřový hatchback se zvýšenou architekturou a zadní výklopnou stěnou.

Rozměry a hmotnosti: vnější rozměry 3595 x 1646 x 1554 mm. Rozchod kol vpředu/vzadu výrobce neudává, rozvor náprav 2494 mm. Pohotovostní  hmotnost 864kg, užitečná 420 kg (vč. řidiče vážícího 75 kg).  Objem zavazadlového prostoru 188/980 l.

Jízdní výkony: Největší rychlost 151 km/h, zrychlení z 0 na 100 km/h za 16 s. Normovaná spotřeba paliva (město/mimo město/kombinace) 5,6/3,9/4,5 l/100 km. Emise CO2 105 g/km

(30.4. 2015)


Roman Poláček


Galerie


Nové Twingo se chlubí neobyčejně přitažlivým zadečkem... Příplatkový barevný paket dovede kabinu řádně rozsvítit Na přístrojové desce testovaného auta sice nebyla zabudovaná navigace, nechyběl ale praktický držák chytrého mobilu
Ukotvený mobilní telefon lze snadno otočit do horizontální polohy Kosmetické zrcátko ve sluneční cloně má výklopný kryt Kufr je sice skladný, ale také extrémně mělký
Krycí plato tvořené látkou nataženou na drátěněm rámu působí velmi chatrně Zadní opěradlo je souměrně rozdělené na dvě poloviny. Po sklopení tvoří takřka vzorně rovnou plochu. Pro převoz extrémně dlouhých předmětů lze sklopit vpřed i opěradlo spolujezdce
Pod zadním sedákem se nachází úložný prostor, který lze využít například na umístění povinné výbavy Díky této dvojité a otočné západce lze měnit sklon zadního opěradla ze základní do svislé polohy. Cílem je samozřejmě alespoň mírné zvětšení zavazadlového prostoru při čtyřmístné obsaditelnosti Tlačítko zámku zadní výklopné stěny se nachází velmi nízko, na zadním nárazníku nad registrační značkou
Zadní výklopnou stěnu tvoří sklo, na kterém je upevněn stěrač s otřikovačem i vnitřní plastová výplň Podlaha zavazadelníku je pokryta kobercem, opatřeným silnou pěnovou izolací proti pronikání tepla a hluku Podlahový kryt oddělující motorový a zavazadlový prostor je upevněn šesticí šroubů. Manipulovat s nimi lze bez použití klíče, jen holou rukou
Napříč uložený a vzad skloněný benzinový tříválec s navazující převodovkou vyplňuje motorový prostor do posledního místečka Na levé straně se nachází sací potrubí se skříní vzduchového filtru Na pravé straně ústí potrubí pro doplňování olejové náplně motoru
Pro otevření kapoty je třeba nejdříve pootočit zámkem, který se skrývá pod plastovou krytkou vedle pravého světlometu Plastové krytky jsou chráněny před ztracením zavěšením na plastová lanka Mezi dělicí stěnu a čelní příčný nosník se vešla jen baterie, nádržky provozních kapalin, brzdové komponenty a výměník klimatizace. Na zavazadla místo nezbylo.
Délku prostoru pro nohy spolujezdce citelně zkracuje tento vyjímatelný panel Na zadní straně tohoto panelu je připevněna lepicí sada na opravu pneumatik Klika zadního páru dveří se stejně jako u Clia skrývá v rohu okna


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 1. Zastav na bezpečném místě, nejlépe za místem nehody.