Renault Spider

Renault SpiderHistorie značky Renault je úzce spjata s historií automobilového sportu. Je zdobena modely, které se zapsaly zlatým písmem do dějin závodů na okruzích automobilových soutěží.

Je to snad náhoda, že se 24. prosince 1898 mladý Louis Renault rozhodl zdolat na čas kopec v ulici Lepic? Sportovní vůz Renault -- Alpine, mistr světa Rallyes 1973, se nám vryl do paměti, když sbíral jedno vítězství za druhým, a stal se společníkem mnoha nadšenců. Pak se objevila dvoulitrovka Barquette, mistr Evropy 1974, když vyhrála sedm závodů ze sedmi. Vítězství Renault-Alpine v Le Mans 1978 s piloty Pironim a Jassaudem korunovalo úspěchy značky.

Právě na úspěšný Renault-Alpine navazuje Renault Spider Sport. Za mnohé vděčí prototypu Laguna. Je to vozidlo na hraní pro ty, kteří berou jízdu zodpovědně a přitom se chtějí trochu uvolnit. Renault Spider Sport vyplňuje určitou mezeru na automobilovém trhu. Chce přinášet potěšení podobné tomu, jaké pociťovali konstruktéři firmy Renault, když uskutečnili své představy a vdechli autu život. O tuto radost, o pocit skutečného štěstí, se s nimi teď můžeme podělit.

Renault Spider zcela vyvrátil předsudky o střeše jako symbolu pohodlí. Jako první je nabízena dokonce verze bez předního skla, aby nebyla narušena ladnost linie a mohli jste si dokonale vychutnat slastný požitek z jízdy přímým kontaktem s krajinou. Dokonalou ochranu posádky proti vzduchu proudícímu zpředu zajišťuje speciální aerodynamická konstrukce, která vzduch nasávaný zpředu odvádí kolmo vzhůru přibližně v místech, kde se alternativně může nacházet přední sklo.

Stvořen pro závody i pro potěšení

Již od počátku využívá koncepce Renault Spider Sport ověřená technická řešení. Tento výjimečný automobil je konstruován pro silnice i závodní okruhy. Aby jeho mimořádný výkon, jízdní vlastnosti i brzdový systém odpovídaly vysokým parametrům, padla volba konstruktérů na lehký a pevný hliníkový podvozek. V kombinaci s karoserií z plastů a kompozitů vytvořil kompaktní celek, plně vyhovující požadavkům na optimální výkon a pasivní i aktivní bezpečnost. Jedinečnost tohoto modelu tkví tedy v jeho motoru, výbavě, úpravě a celkové modernosti. Vyrábí se ve dvou verzích: s čelním sklem a bez čelního skla.

Převodová skříň a motor je jako celek příčně upevněna na speciálně konstruovaném kyvadlovém závěsu, inspirovaném aeronautikou. Ve vnitřní části zařízení jsou originální silenbloky, zvenku táhla s gumovými dorazy a velice ohebné zdvojené úchyty. Tak je prakticky vyloučen přenos silných vibrací motoru na podvozek. Výzkum vedoucí k této koncepci odpovídá celkové filozofii vozu, předurčeného stát se autem pro radost.

SPIDER aplikoval poznatky získané z výzkumu uplatnění hliníku při konstrukci automobilových podvozků. Vzájemným svařením lisovaných aluminiových profilů bylo u tohoto otevřeného vozu dosaženo výjimečné pevnosti, nízké hmotnosti a mimořádné odolnosti proti nárazu. Vyloučena je i koroze.

Záměrem tvůrců Spideru bylo maximální využití prvků z řady Renault. To je patrno na podvozku i zavěšení kol, ale zvolen byl nový přístup. Byly vytvořeny speciální součástky a specifické složky, aby vůz sloužil svému účelu co nejlépe.

Ergonomie na míru

Tento výjimečný model přináší i další specifikum -- nastavitelné pedály. V kombinaci s podélně regulovatelným sedadlem tak vzniká možnost dosáhnout nejoptimálnější polohy řidiče, což značně posiluje nejen bezpečnost, ale samozřejmě také potěšení z jízdy. Topení je jako u čistokrevného otevřeného sportovního vozu vedeno pouze k nohám. Přístroje jsou uspořádány účelně, jejich umístění odpovídá charakteru vozu.

Pasivní bezpečnost

Dominantní předností podvozku, základní kostry Spideru, je lehkost, pevnost a homogenita. Důsledkem těchto tří vlastností vzniká čtvrtá -- odolnost proti nárazu. Výpočetní středisko Renault provádělo simulace rekonstruováním srážek, jež potvrdily vynikající schopnosti hliníkové struktury. Vědecky pojatá konstrukce má schopnost eliminovat energii úderu také díky užití aluminia, jehož absorpční schopnost předstihuje 1,5x absorpční schopnost oceli. Spider odolá nárazu bez deformací vnitřní části kostry a s menším zdvihem osy volantu, než připouští stanovená norma. Filozofie vozu se nezříká prověřených principů, ale přesto je to model novátorský. Konkretizuje pozitivní snahu o optimální bezpečnost v tom nejširším slova smyslu.

RENAULT SPIDER SPORT

- F7R, 1998 cm3, 108 kW/150k

Vnější vybavení:

Přední blatníky a kapota motoru z kompozitních materiálů, disky kol z lehké slitiny Alpine 16, otvírání bočních dveří vyklopením vzhůru, ručně nastavitelná vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie.

Bezpečnost:

Bezpečnostní rám, přední světlomety s dvojí optikou H4, imobilizér -- blokace spuštění motoru, krycí plachta otevřené části vozu.

Vnitřní vybavení:

Tříramenný volant v kůži, pedály s vroubkováním nastavitelné do hloubky, digitální ukazatel rychlosti umístěný ve středu palubní desky, elektronický otáčkoměr, digitální hodiny na palubní desce, ukazatel hladiny paliva, ukazatel tlaku oleje, ukazatel teploty vody, přední sedadla podélně nastavitelná, výškově nastavitelné sedadlo řidiče, látkové čalounění.

Specifické vybavení verze s čelním sklem:

Rám s vrstveným čelním sklem, stěrač s ostřikovačem, airbag pro řidiče a spolujezdce (na přání)


Viktor Kazda


Galerie


Renault Spider Spider family


Verze Renault Spider Sport
Brzdy
Přední kola Kotoučové s vnitřním chlazením
prům. 300 mm
Zadní kola Kotoučové s vnitřním chlazením
prům. 300 mm
Pneumatiky
Přední 205/50x16
Zadní 225/50x16
Výkon
Max. rychlost (km/h) 215
Zrychlení 0-100 km/h (s) 6,9
1000 m s pevným startem 27,45
Spotřeba
Při rychlosti 90 km/h (l/100 km) 6,4
Při rychlosti 120 km/h (l/100km) 8,4
V městském provozu (l/100km) 9,9
Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 6. Pohyblivé pasažéry a přihlížející odveď do bezpečné vzdálenosti za svodidla.