Renault Scénic 2013 - osvěžený vzhled a rozšířená nabídka

Mohutná vlna faceliftů, která v posledních měsících výrazně zatraktivňuje nabídku Renaultu, tentokrát dosáhla na populární MPV nižší střední třídy Scénic, a to přesto, že jeho dosavadní podoba je na trhu pouze rok. Jak jsme se mohli přesvědčit na nedávném ženevském autosalonu, také tato modelová řada dostala přepracovanou příď, na které dominuje obrovské firemní logo, zasazené do nízkého pruhu černého lesklého plastu, z obou stran zdobeného chromovanou lištou. Úprav se dočkal také přední nárazník, na kterém se objevily diody pro denní svícení, rovněž zasazené do lesklých okrasných rámečků. Tvar mohutných světlometů se nezměnil, paraboly ale dostaly výraznější grafiku a to samé platí o zadních svítilnách. „Krátký“ Scénic i jeho prodloužená varianta Grand mají tyto svítilny i nadále zcela odlišně řešené a tomu odpovídají také dvě provedení zadní výklopné stěny.
Modernizovaná přístrojová deska, nový špičkový benzinový motor
V interiéru představuje hlavní novinku instalace nového přístrojového panelu. Ten se stále nachází uprostřed a používá nové, plně digitální zobrazení, jehož součástí se stal také víceúčelový navigační a multimediální systém R-Link. Lze jej ovládat pomocí joysticku, nebo i dotykově přímo na displeji. Vozy s vyšším stupněm výbavy mohou být ozvučeny špičkovou audiosoupravou Bose.
Inovace pod kapotou se, jak jinak, zaměřila na další snížení spotřeby paliva a tedy emisí CO2. Řada Scénic/Grand Scénic proto dostala tři nové motory řady Energy. Naprostou novinkou je turbobenzín s označením TCe 130, který je ostřejší verzí již známého čtyřválce 1,2 TCe s výkonem 115 k. Ve srovnání s dřívější srovnatelně výkonnou jednotkou 1.4 TCe se konstruktérům podařilo zredukovat emise CO2 o nezanedbatelných 15 %. V praxi to znamená pokles normované spotřeby paliva v kombinovaném cyklu o více než 1 l/100 km. Výrobce také slibuje lepší kultivovanost a živější chování v celém spektru dosažitelných otáček.
S nádechem dobrodružství
Letošní velká modernizace Scénicu přináší i jednu speciální lahůdku - novou verzi nazvanou XMOD. Používá výhradně kratší verzi karoserie a reaguje na stále se zvyšující oblibu crossoverů a modelů s poloterénním vzhledem (tzv. soft-off-roady). Scénic XMOD má aplikovány všechny inovace Scénicu modelového roku 2013 a navíc je osazen speciálními nárazníky obloženými nelakovanými plasty. Černý plast je použit také v případě ochranných obkladů spodních partií dveří a lemů blatníků. K tomu se přidává ještě mírně zvětšená světlá výška, rozměrnější kola z lehké slitiny a střešní ližiny s chromovaným povrchem. Všechny tyto úpravy dodávají tomuto rodinnému MPV nepřehlédnutelnou outdoorovou příchuť. Středové umístění přístrojového štítu i jeho digitální koncepce zůstala zachována, ale o vytvoření sportovnější atmosféry na palubně se snaží přední sedadla s výraznější boční oporou těla a nová středová konzola, která zasahuje až mezi přední sedadla. Je na ni ukotvena páka mechanické parkovací brzdy (běžné Scéniky ji mají standardně elektrickou). Nejvyšší stupeň výbavy Scénicu XMOD disponuje také volantem se zploštělou spodní částí věnce a pedály s hliníkovými nášlapy.
Čtyřkolku nečekejte!
Na rozdíl od svého prapředka, Scénicu RX4 z let 2000-2003, Scénic XMOD není vybaven pohonem všech kol. Trakční schopnosti jeho předního pohonu ale zlepšuje speciální rozšířená verze elektronického protiprokluzového systému nazvaná Grip Xtend. Řidič si otočným ovladačem umístěným na středovém panelu před řadicí pákou může zvolit jeden ze tří druhů protiprokluzové asistence. První z nich je silniční program Road Mode, který odpovídá běžnému protiprokluzovému systému dodávanému pro celou řadu Scénic. Druhý program, nazvaný Loose Ground, je určený pro jízdu po nezpevněném povrchu. Konečně třetí program Expert Mode pří jízdě z klesání zajišťuje samočinné udržování bezpečné ustálené rychlosti.
Renault Scénic je zakladatelem velkoprostorových automobilů nižší střední třídy. Od roku 1996 bylo v jeho rodišti, francouzském závodu Douai, vyrobeno již přes 4,3 milionu Scéniců. Od roku 2009 zde toto velmi oblíbené MPV nižší střední třídy vzniká ve své třetí generaci. Renault se v této továrně chystá od roku 2014 produkovat svoje nové nejluxusnější modely, proto zde již nyní investoval 420 milionů euro na opatření, vedoucí k dalšímu zvýšení kvality produkce. Scénic se již mnoho let drží na pozici nejprodávanějšího evropského MPV a vzhledem k péči, jakou mu Renault průběžně věnuje, by tomu tak mělo být i v budoucnu.
Již v prodeji
Renault Scénic, model 2013, stojí na českém trhu od 379 900 do 543 900 Kč, za prodlouženou verzi Grand si připlatíte 15 000 Kč, dalších 15 000 Kč se připlácí za sedmimístnou verzi. Scénic XMOD je k mání za ceny od 399 900 do 574 900 Kč.
(1.5. 2013)
Roman Poláček
Galerie
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |

















