Přežít i po nehodě

Tragická nehoda na dálnici D1

Události uplynulých dní mě přiměly k tomu, abych se na našich stránkách začal zabývat otázkou bezpečnosti účastníků dopravní nehody.

Impulsem, který mne vedl k napsání tohoto článku byla zbytečná smrt dvou žen na 156. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Tyto dvě ženy jely ve svém Fordu Ka směrem na Prahu. Za nepříznivých povětrnostních podmínek lehce havarovaly, přičemž obě dvě vyvázly z této nehody bez zranění. Bohužel se tím míra jejich štěstí vyčerpala. Během následujících okamžiků dostaly události na dálnici D1 tragický spád.

Obě ženy zůstaly po nehodě stát mimo svůj vůz na dálničním tělese, to byla jejich poslední chyba v životě. Po chvíli do nepřehledného úseku přijíždí Volkswagen Passat slovenského herce Mariána Labudy. Ten nezvládá řízení, dostává nekontrolovaný smyk a jeho vůz usmrcuje obě ženy, které stály v dráze vozidla.

V žádném případě nechci polemizovat o míře zavinění pana Labudy. Na místě samém jsem nebyl, neznám přesně podmínky, za kterých k nehodě došlo, neznám ani přesnou polohu obětí v okamžiku střetu. Mám, jako mnoho jiných pouze více méně objektivní informace z tisku a z doslechu od svědků nehody. Vím však, že k usmrcení obou žen nemuselo dojít, pokud by respektovaly základní pravidla chování po nehodě. Tato pravidla pro účastníky dopravní nehody na dálnici znějí:

- Odejdi mimo vozovku, na svah nebo za svodidla.

- Teprve v okamžiku, kdy je provoz zcela zastaven, běž k havarovaným vozům.

Pokud se vám stane, že se stanete účastníkem dopravní nehody na dálnici, dodržujte alespoň toto minimum. Může vám to zachránit život. Žádná z věcí, kterou musíte ve voze nechat nemá cenu vašeho života.

Budete-li chtít při nehodě pomáhat, zastavte zásadně, bude-li to možné, až za nehodou. Klidně ve větší vzdálenosti. Můžete tak zabránit poškození vašeho vozidla a zranění pasažérů, kteří jedou s vámi.

Ne každý ví, jak se po nehodě chovat. Níže tedy uvádím desatero účastníka dopravní nehody:

1. Zastav na bezpečném místě, nejlépe za místem nehody.

2. Zjisti, jak je na tom posádka havarovaného vozu.

3. Zajisti místo výstražným trojúhelníkem.

4. V případě nutnosti volej nejprve záchrannou službu, hasiče, pak policii.

5. Zraněným poskytni první pomoc.

6. Pohyblivé pasažéry a přihlížející odveď do bezpečné vzdálenosti za svodidla.

7. Dohodni případné svědky.

8. Je-li nutné změnit pozici havarovaných vozidel, obkresli jejich původní postavení.

9. Zajisti totožnost automobilů.

10. Pokud je to možné, zajisti průjezdnost kritického místa.

Na toto téma můžete diskutovat na našem diskusním fóru v rubrice Příhody ze silnic.
Viktor Kazda, foto ČTK


Galerie


Tragická nehoda na dálnici D1


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 8. Je-li nutné změnit pozici havarovaných vozidel, obkresli jejich původní postavení.