Nový závod aliance Renault-Nissan vTangeru zahájil provoz

V nové marocké továrně již byla zahájena výroba nového MPV Dacia Lodgy

Jeho Veličenstvo král Mohammed VI za přítomnosti Carlose Ghosna, prezidenta a generálního ředitele Renaultu a Nissanu, 9. února slavnostně zahájil provoz v novém závodu aliance Renault-Nissan v marockém městě Tanger.

Renault působí v Maroku již více než 80 let. Přístav Tanger si pro novou továrnu vybral pro jeho výhodnou strategickou pozici na rozhraní Atlantského oceánu a Středozemního moře.  Budou v něm vznikat dva nové modely značky Dacia (na některých trzích se mohou nabízet také pod značkou Renault) – MPV Lodgy a malý užitkový vůz. Dacia Lodgy se dosud představila pouze na několika prvních oficiálních snímcích (přinesli jsme je ve zprávě ze 7. ledna) a světová výstavní premiéra ji čeká na březnovém autosalonu v Ženevě. Malý užitkový model ještě kompletně halí rouška tajemství – buď se bude jednat o zcela nový automobil, nebo půjde o známou Dacii Logan Pick-up. Nechme se překvapit. Renault již jednu továrnu v Maroku provozuje – závod SOMACA v Casablance. Má ale omezenou kapacitu, která již nestačí pokrývat poptávku a to samé platí také o mateřském závodu Dacie v rumunské Pitesti.

V nové továrně, která si vyžádala celkovou investici ve výši jedné miliardy eur, se uplatnily nejlepší výrobní postupy Renaultu i Nissanu a mimořádnou měrou se také dbalo o ochranu životního prostředí. Například emise CO2 byly (ve srovnání s běžným závodem obdobné výrobní kapacity 400 000 vozů ročně) sníženy o plných 98 % (jsou tedy takřka nulové), vypouštění odpadních vod bylo zcela eliminováno a spotřeba vody se snížila o 70 %.  Renault za tuto továrnu získal v pátém ročníku soutěže „Sustainable Energy European Awards 2011“ cenu v kategorii Výroba. Aby i kvalita produkce byla na nejvyšší úrovni, Renault ve spolupráci s marockou vládou vytvořil pro zaměstnance závodu i jeho dodavatele Vzdělávací institut pro potřeby automobilového průmyslu (IFMIA). Renault plánuje, že v roce 2015 bude v novém závodu pracovat 6000 zaměstnanců.

Značky Dacia a Renault jsou nejsilnějšími hráči na marockém automobilovém trhu - společně drží tržní podíl 37 % (údaj za rok 2011). Dacia zde loni jako nejprodávanější značka prodala 22 356 vozů (19,93 % trhu), Renault 19 145 vozů (17,07 % trhu).(10.2. 2012)


Roman Poláček


Galerie


Pro svůj nový závod si aliance Renault-Nissan vybrala Maroko Pohled do haly, kde již čekají první svařené karoserie nového MPV Dacia Lodgy Pohled na začátek montážní linky


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 8. Je-li nutné změnit pozici havarovaných vozidel, obkresli jejich původní postavení.