Nová Dacia Duster dostane modernější naftové motory

Nový Duster bude první Dacií, která dostane oblíbený naftový čtyřválec 1.5 dCi v modernizovaném provedení. Nový motor je výkonnější, a přitom vykazuje podstatně čistější výfukové plyny.

Pouhých několik měsíců po zahájení prodeje se nová Dacia Duster dočká podstatně vylepšených naftových motorů. Plní nové, mimořádně přísné emisní limity Euro 6c, a jsou tedy schopné obstát i v nových, náročnějších homologačních emisních testech WLTP. Proto se nová generace populárních čtyřválcových dieselů 1.5 dCi označuje jako Blue dCi. Toto nové označení signalizuje, že tyto motory mají ve výfukovém potrubí selektivní katalyzátor SCR (Selectiv Catalytic Reduction), do kterého se vstřikuje močovina pro výraznou redukci oxidů dusíku ve výfukových plynech. Samozřejmě nebude chybět ani filtr pevných částic. Technickými změnami projde i samotný pohonný agregát – dostane nový výměník vzduch-voda, vstřikovací systém bude vyvíjet tlak až 2000 barů a nové bude rovněž odstupňovaní převodovek.

Slabší verze ponese označení dCi 95, silnější dCi 115, příčemž přidělená čísla tradičně označují zaokrouhlený výkon v koňských silách. Nové motory se tedy mohou pochlubit i citelně lepšími parametry – ve srovnání s předchůdcem se jejich výkon zvýší o 5 k a točivý moment silnější verze vzroste  na 240 N.m při 1750 ot./min. Akcelerace z 0 na 100 km/h se zlepší u obou verzí o celou sekundu a největší rychlost stoupne na 167, resp. 176 km/h. Dle nového měřícího cyklu NEDC (měření už se při něm neprovádí na válcích, ale v reálném provozu, takže skutečné výsledky by se od naměřených čísel měly lišt podstatně méně, než tomu bylo dříve) nově motorizované naftové Dustery v obou výkonových verzích vykazují kombinovanou spotřebu 4,4 l/100 km, což odpovídá emisím 115 g CO2/km.

Nejdříve se nové naftové motory objeví pouze  v Dusterech s pohonem předních kol (viz uvedené zrychlení, největší rychlosti, spotřeba paliva a emise), naftová provedení s pohonem 4x4 ovšem budou v brzké době následovat (stejně jako ostatní modely Dacie a Renaultu s motory 1.5 dCi). Termín, kdy se Dustery s novými naftovými motory objeví na českém trhu dosud není znám. Odhadujeme, že by se tak mohlo stát někdy na podzim letošního roku.

(19.6. 2018)

Roman Poláček


Galerie


Nová Dacia Duster se jen po několika měsících prodeje dočká výkonnějších, a přitom čistějších naftových motorů


Chtěl po vás někdy policicta úplatek?
Ne nikdy
Naznačil, že by chtěl
Ano, ale nedal jsem mu ho
Ano, dal jsem mu ho
Úplatek jsem sám nabídl
Desatero účastníka dopravní nehody. 9. Zajisti totožnost automobilů.